به نظر اینجانب موفقیت در آزمون آیلتس وابسته به 2 موضوع است :
  1. دانش زبان
  2. شناخت کافی از آزمون آیلتس
خوب دانش زبانی که مشخص هست و کتاب هائی هستند که گرامر شما را قوی می کنند ، بانک لغات شما را تکمیل می کنند و .... .

در بخش شناخت کافی از آزمون آیلتس شما باید بدانید در آزمون چه نوع سوال هائی در هر بخش مطرح می شود و باید به چه شکل به هر کدام از سوال ها پاسخ دهید . کتاب Action plan for IELTS یک کتاب کم حجم و مفید هست که به شما یاد می دهد که 4 بخش آزمون آیلتس چگونه برگزار می شود و هر بخش دارای چند زیر بخش هست و در هر زیر بخش موضوع سوالات چیست و چه نوع سوالاتی مطرح می شود و در رابطه با هر سوال چه سیاستی را باید در پیش بگیرید که بتوانید در زمان مناسب و استاندارد به سوال پاسخ درست دهید . این کتاب هم برای آزمون آکادمیک ارائه شده است و هم برای جنرال و در واقع باید به فروشنده اعلام کنید که این کتاب را ویژه ماژول جنرال می خواهید یا آکادمیک .

تصویر جلد کتاب به شکل زیر می باشد :

http://www.kriso.lv/covers/large/978052/9780521615303.jpg


و توجه کنید که در بالای جلد کتب سمت چپ نوشته Academic Module که مشخص هست برای آزمون آکادمیک هست و یا می نویسد General Training Module که برای آزمون جنرال هست . بهمراه کتاب یک سی-دی نیز وجود دارد که آن را هم حتما دریافت کنید .

از این کتاب چگونه استفاده کنم .

  1. در ابتدا برای هر 4 اسکیل Listening , Reading Writing , Speaking مقدمه ای وجود دارد که هر بخش را معرفی می کند که آن را با دقت مطالعه کنید که بدانید هر بخش به چه شکل برگزارمی شود و چه تعداد سوال در هر بخش مطرح می شود .
  2. سپس وارد انواع سوالات هر بخش شوید و راهکار پیشنهادی را در رابطه با هر نوع سوال را بخوانید و بر همان اساس تمرین را حل کنید .
  3. این کتاب تمرین زیادی ندارد و در واقع یک کتاب آموزش روش های پاسخگوئی هست و برای تمرین می توانید از کتاب Cambridge 1-7 استفاده کنید و آنها را بر اساس دستور العمل انجام دهید .
  4. در رابطه با تمرین چندین آزمون را بصورت آزمایشی و بر اساس این دستور العمل ها جلو بروید و بعد از اینکه بر انواع پاسخگوئی مسلط شدید نوبت پاسخگوئی به سوال ها به صورت یکجا و در تایم استاندارد هم خواهد رسید .
بنده در آزمون اول ضعف زیادی در Listening داشتم و زمان یک ماهه را تقریبا مشغول کار بر روی لیسنینگ از روی همین کتاب و کتاب های کمبریج بودم (فقط همین و نه چیز دیگری) و با استفاده از راهکاریهای این کتاب توانستم سطح خود را به 6.5 برسانم که فکر می کنم اگر اشکالات موجود را در لیسنینگ برطرف کنم 7 دور از دسترس نیست .

در رابطه با reading هم که نمره کم آوردم از روی همین کتاب و بر اساس روشی که برای لیسنینگ کار کردم جلو می روم و در حال حاضر از نتیجه کار بعد از یک هفته تمرین راضی هستم .

این کتاب را دست کم نگیرید که بسیار عالی است : )